czwartek, 3 kwietnia 2008

Jak zbadać skuteczność strony internetowej?

Rosnąca popularność Internetu sprawia, że w sieci pojawiają się coraz to nowe strony WWW. Każda firma posiada przynajmniej swoją wizytówkę w sieci.
Niektóre strony są profesjonalne, inne całkiem amatorskie.
Jedne są śliczne, pełne kolorowych grafik, które cieszą oko, a inne delikatne, pełne merytorycznej treści.
Internauta surfując po sieci zwykle szuka informacji – może znalazłby ją na Twoje stronie, gdyby dobrze poszukał. Ale... on nie ma czasu. Jeśli nawet wejdzie na Twoją stronę i zobaczy śliczną prezentację flashową – nie jest powiedziane, że tam zostanie dłużej niż parę sekund.
Nawet jeśli znajdzie to, czego szuka – już po pierwszym zdaniu może zamknąć stronę, jeśli nie wzbudzisz jego zaufania.
Tak, to pierwsze wrażenie jest najważniejsze. W dzisiejszych czasach nikt już nie ogląda całej strony, nikt już nie czyta tekstów, a przy ogromie treści w sieci, jest wysoce prawdopodobne, że już nigdy do Ciebie nie wróci...
Smutne, ale prawdziwe.
Ale przecież jest wiele rzeczy, jakie możesz zrobić, aby ludzie przeczytali to, co chcesz, aby przeczytali.
Czy wiesz, że pierwszym krokiem jest zdefiniowanie NOA – Najbardziej Oczekiwanej Akcji?
Jeśli wiesz, że dążysz do tego, aby klient coś kupił, musisz go skierować na stronę z ofertą.
To połowa sukcesu. Druga połowa jest trudniejsza – musisz tak napisać ofertę, aby człowieka zainteresować na tyle, aby przejrzał ją do końca i... kupił produkt :)
Najlepiej stworzyć kilka wersji tej samej oferty, np. 3, podzielić swoich odwiedzających na trzy równe grupy i każdej z nich prezentować inną wersję tej samej oferty – jedna może być typowo opisowa, druga perswazyjna, a trzecia obrazkowo-dźwiękowa.
Dzięki takiej prostej sztuczce zobaczysz, co jest w Twoim przypadku najskuteczniejsze – czyli ile użytkowników wykona najbardziej oczekiwaną akcję.
Możesz skuteczność swoich tekstów testować w kolejnych miesiącach – to jest rozwiązanie. Ma jednak parę słabych punktów.
Po pierwsze tracisz swój cenny czas (wyniki z porównania dwóch ofert masz dopiero po 2 miesiącach)
Po drugie nie masz pewności, że wzrost sprzedaży zawdzięczasz akurat treści swojej oferty – może ktoś akurat napisać o Tobie na swoim blogu, może idą Walentynki, a Ty sprzedajesz poduszki w kształcie serca?
Idealnie zrobić to równolegle – czyli w tym samym czasie. Na szczęście istnieją narzędzia, które w łatwy sposób pozwalają tego dokonać. Jednym z nich jest Rotator.
To niesamowite, jak w krótkim czasie można podrasować ofertę i widzieć, że jeden tekst jest o 50% skuteczniejszy od drugiego.

poniedziałek, 31 marca 2008

Jak wybrać dobry Web-hosting ?

Serwis, obsługa klienta, Serwer (Technical support)

Warto zwrócić uwagę, co dostawca podaje na temat serwisu: czy jest dostępny przez cały rok? 24 Godziny na dobę, 7 dni w tygodniu? Jeśli mają się pojawić jakieś problemy techniczne, to zwykle pojawiają się w najbardziej krytycznym momencie. To, że na stronie jest podany serwis 24x7 wcale nie musi oznaczać, że jest tak naprawdę, albo, że zawsze ktoś jest na miejscu. Zanim się zdecydujesz– sprawdź dostawcę. Wyślij email w środku nocy lub w niedzielę nad ranem. Zapytaj o jakiś szczegół techniczny – w ten sposób dowiesz się od razu ile czasu potrzebują na odpowiedź oraz czy są wystarczająco kompetentni.

Niezawodność oraz prędkość dostępu (Reliability, speed of access, guaranteed uptime)

Podstawową wartością, z którą się spotkasz będzie gwarantowany efektywny czas pracy, zwany guaranteed uptime. Dziś już nie jest rzadkością wartość rzędu 99,9%, więc zapomnij o tych, którzy oferują mniejsze wartości. Dane te z naszej perspektywy jest trudno sprawdzić, jednak czasem dobra firma będzie proponowała różnego rodzaju odszkodowania gdyby coś się wydarzyło. Prędkość dostępu jest rozumiana jako prędkość łącza internetowego, na którym pracuje serwer - jest podawana w megabitach na sekundę (Mbps). Dzisiejsze serwery powinny oferować wartość rzędu 100 Mbps.

Pojemność dysku (Disk space)

Jest to ilość miejsca pozostawiona do Twojej dyspozycji na dyskach serwera. Podawana jest w gigabajtach (GB), czasem jeszcze w megabajtach (MB). Warto zostawić sobie pewien zapas, ale nie ma sensu łapać od razu największej oferty: przeciętna witryna internetowa o 150 stronach nie zajmie więcej niż 10 MB. W każdym razie odradzam „nieograniczone” oferty: gdzieś na pewno postawiona jest granica, której przekroczenie może się niespodziewanie znaleźć na rachunku.

Transfer danych (Traffic, Bandwidth)

Tu wygląda to podobnie jak z miejscem: jest to ogólna ilość danych, jaka zostaje przetworzona przez serwer, gdy ktoś z niego korzysta. Współcześnie wartość ta jest podawana w gigabajtach (GB). Warto się tu zastanowić jak duży będzie ruch na stronie, jaki typ danych będzie głównie używany: przyjmuje się, że na 25,000 wyświetleń stron potrzeba 500 megabajtów (MB). W przypadku udostępniania materiałów dźwiękowych lub wideo, wartość ta może zmienić się bardzo mocno.

FTP, SSI, SSH, PHP, Perl CGI-Bin, .htaccess, Cron, telnet, MySQL

Różne funkcje, które oferują serwery: File Transfer Protocol jest językiem komunikacji podczas przesyłania plików przez internet: w przypadku serwerów będzie podane ile takich kont jest oddanych do dyspozycji użytkownika; SSI: Server Side Include – dynamiczne generowanie stron WWW na serwerze; Perl jest językiem pisania skryptów CGI, PHP daje możliwość instalowania i wykonywania skryptów na serwerze. .htaccess między innymi pozwala na ustalenie swojej własnej strony błędu (znany błąd 404). Cron służy do zlecania serwerowi okresowych zadań; Telnet oraz SSH dają możliwość zarządzania serwerem.

Linux czy Windows?

Linux jest od 1991 roku na całym świecie darmowo rozprzestrzenianym systemem operacyjnym. Dziś funkcjonuje sprawnie i stabilnie, czym zdobywa sobie coraz więcej zwolenników, przy czym doskonale sprawdza się w hostingu stron. Do przetwarzania danych używa się PHP, Perl oraz MySQL, jako system operacyjny nadaje się do prezentowania różnorakich wypełnialnych form, tabel, systemów zakupów, jest najczęściej stosowany w dystrybucji, handlu i marketingu produktów i usług za pośrednictwem Internetu, tzw. e-commerce). Z powodzeniem można stosować również strony budowane za pomocą MS FrontPage®.

Windows jest dobrym rozwiązaniem dla użytkowników ASP (Active Server Pages) i innych aplikacji Microsoft do tworzenia stron internetowych. ASP szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku przeszukiwalnych baz danych.

Email, Autoresponder, Przekierownie poczty - forwarding

Usługa ta dotyczy możliwości posiadania adresu email z nazwą Twojej własnej strony - dostawca poda tu zapewne jakąś liczbę kont, które możesz założyć. Autoresponder to funkcja, która automatycznie będzie wysyłać odpowiedzi na otrzymane wiadomości, przekierowanie poczty to wysłanie jej na inny adres natychmiast po otrzymaniu.

(Sub)domeny, dedykowany i wirtualny hosting

Jeśli przykładowo domeną nowo założonej strony będzie adres www.mojastrona.com, to jej poddomeną (subdomeną) może być np. www.sklep.mojastrona.com. Subdomenę możesz traktować jak osobny katalog, w którym możesz umieścić kompletną witrynę internetową (posiada własny katalog www i CGI, hasło, program pocztowy).

Wśród prywatnych użytkowników najpopularniejszą wersją planów hostingowych jest tzw. serwer współdzielony, shared lub virtual hosting: fizycznie jeden serwer obsługuje wiele kont użytkowników. Serwer dedykowany, dedicated, jest natomiast fizycznie komputerem kompletnie przydzielonym tylko jednemu użytkownikowi: klient może sam instalować swoje oprogramowanie i dowolnie konfigurować system operacyjny. Formą pośrednią jest VPS, Virtual Private Server, czyli maszyna wirtualnie podzielona na kilka mniejszych, posiada pewne zasoby gwarantowane użytkownikom (zwykle 10 do 30 użytkowników – im mniej, tym lepiej).

Ceny, plany miesięczne i roczne

Warto zwrócić uwagę, że firmy starają się pozyskać klientów na dłuższy okres czasu oferując zniżki przy opłacaniu planu na cały rok. Jeśli jednak nie znasz danego dostawcy, szkoda ryzykować pieniądze – lepiej opłacać plan miesięcznie i w tym czasie sprawdzić czy dostawca wywiązuje się ze swoich obietnic. Zawsze można zmienić plan później i skorzystać ze zniżki.

Opinie

Doskonałym źródłem wiedzy o firmach są różnego rodzaju strony oferujące wypowiedzi użytkowników, gdzie możesz porównać opinie ludzi, którzy korzystają z ich ofert. Oczywiście warto także sprawdzić wiele różnych konkurencyjnych dostawców, aby wyrobić sobie odpowiednie rozeznanie na temat standardów i cen.

Wybór Domeny

Rynek nazw domen, mimo iż jest rynkiem bardzo młodym, zaczyna się gwałtownie kurczyć. Dzieje się tak dlatego, że adresy internetowe są unikatowe, żaden się nie powtarza. Najlepsze adresy internetowe zostały już dawno zarejestrowane i osiągają niebotyczne ceny. Posiadanie własnej strony WWW czy firmowego adresu e-mail jest dziś tak oczywiste jak posiadanie telefonu czy faksu. Jeśli jeszcze nie zarejestrowałeś adresu www dla siebie, spiesz się, nawet jeśli nie zamierzasz tworzyć serwisu internetowego. Nazwa domeny jest najważniejszym składnikiem inwestycji w internecie, a jej wybór jest kluczowy dla powodzenia całej inwestycji.

Istnieją dwa najważniejsze kryteria wyboru nazwy domeny: wybór nazwy własnej i wybór nazwy zawierającej słowa kluczowe. Powinny one uwzględniać przewidywaną odpowiedź na pytanie: „Jak internauta będzie szukał naszych produktów?”. Oba kryteria mają swoje wady i zalety i warto je zniwelować przez posiadanie kilku domen. Jednak przy promowaniu firmy w internecie pojawia sie pytanie: „Która domena ma być domeną główną?”.

Nazwa własna

Polecana dla działalności oferującej szeroki zakres produktów lub usług. Jej wykorzystanie zawsze ma sens, gdy nasza firma jest znana, posiada wieloletnią tradycję, ma ugruntowaną pozycję, oferujemy dobra luksusowe lub chcemy budować markę od podstaw. Należy pamiętać, że budowanie świadomości lub rozpoznawalności marki jest bardzo kosztowne i czasochłonne, jednak przy odpowiedniej promocji i po jakimś czasie okazuje się lepszym wyborem. Jeżeli nie wymyśliłeś jeszcze nazwy, musisz wiedzieć, że najłatwiej zapamiętujemy nazwy do 5 liter. Im więcej liter, tym gorzej. Starajmy się też, żeby nasza nazwa składała się z jednego wyrazu, choć nie jest to łatwe, z uwagi na ograniczoną ilość pozostałych domen. Unikajmy wszelkich tworów typu: „roman-bud” czy „ala-fryz”. Pamiętajmy, że jest ona wizytówką naszej firmy i nie może budzić negatywnych skojarzeń.


Nazwa zawierająca słowa kluczowe
Cały marketing internetowy to słowa kluczowe. Wykorzystywanie słów kluczowych w nazwie domeny jest zdecydowanie bardziej korzystne przy pozycjonowaniu czy reklamie za pomocą linków sponsorowanych, a to dlatego, że jest łatwe do reklamowania oraz bardziej skuteczne i dzięki temu wielokrotnie tańsze niż nazwa własna. Zdecydowanie polecane, gdy firma zamierza lub specjalizuje się w określonej działalności, zwłaszcza jeśli chcesz, by klienci byli lojalni wobec produktu. Domena nie musi być marką. Ma ułatwić odnalezienie naszej witryny, a więc musi być łatwa do zapamiętania i skojarzenia z określoną działalnością. Używając słowa kluczowego w adresie internetowym zapewniamy łatwy dostęp do swojej strony, osiągając szybciej i większe korzyści z prowadzonego na niej serwisu. Z czasem domena zawierająca słowo kluczowe może też stać się nazwą własną, przez przypisanie końcówki do nazwy. Warto zastanowić się nawet nad zmianą nazwy firmy, jeżeli posiada się wyjątkowo atrakcyjną domenę. Jeżeli asortyment firmy jest wąski, warto zarejestrować wydzielone domeny dla różnych produktów. Pamiętajmy, że wszystkie aktualne przeglądarki obsługują juz domeny IDN, czyli „Internationalized Domain Names” - angielska nazwa określająca domeny wielojęzyczne. Domena IDN zawiera polskie znaki diakrytyczne, dzięki czemu np. sprzedając pieczątki możemy zarejestrować www.pieczątki.com, a nie skazywać się na „pieczątki”.

Domeny globalne czy krajowe?
Kolejnym kryterium wyboru powinna być końcówka domeny. Najlepszym wyborem są domeny TLD, to z and. Top Level Domains, czyli domeny najwyższego poziomu. Przykładem takich domen są domeny .com, .net, a w Polsce za równie dobre, a nawet lepsze, uważane są krajowe domeny TLD - domeny .pl. Faktycznie jednak są to domeny drugiego poziomu. Domeny takie jak net.pl czy biz.pl uznajemy za domeny trzeciego poziomu i ich użycie ma sens wtedy, gdy pozostałe adresy są zajęte i zbyt drogie do odkupienia. Bez wartości marketingowej są subdomeny, np. .izy.pl, .mój.net. Przy wyborze domeny znaczenie ma też wartość wizerunkową końcówki, np. domena .com ma o wiele większą wartość niż .biz czy .info, a .com.pl większą niż .biz.pl czy info.pl. Jednak należy wiedzieć, że ilość zarejestrowanych adresów .com jest największa i najtrudniej znaleźć tu ciekawą domenę.


Rejestracja czy rynek wtórny?
Kupując domeny stajemy przed jeszcze jednym dylematem: czy tanio zarejestrować nieciekawą domenę u registratora czy może wydać więcej za domenę na rynku wtórnym. Rejestrując domenę na rynku pierwotnym zapłacimy od 19,90 zł do 999 zł, w zależności od registratora i od tego, czy domena jest w promocji. Jest to niewysoka cena, ale należy pamiętać o corocznym opłacaniu abonamentu domeny, na który niestety nie otrzymamy promocji. Zapewne zaskoczeniem jest wartość 999 zł za abonament, ale tyle kosztuje domena z końcówką .je, należąca do wyspy Jersey. Większość dobrych domen została dawno zarejestrowana, a ich właściciele żądają niebotycznych kwot za przeniesienie praw. Dlatego też alternatywą staje się możliwość rejestracji egzotycznych domen, wśród których największą popularnością cieszą się .in i .it dla działalności internetowej, .tv dla firm medialnych, .tm dla znaków towarowych itd.


Natomiast niewątpliwą zaletą zakupu domeny na rynku wtórnym jest przede wszystkim poprawa wizerunku. Kupując domenę z adresem .com automatycznie przystępujemy do elity reprezentowanej na wszystkich rynkach świata, natomiast domeny .pl są najwyżej oceniane przez naszych rodaków. Wiele polskich firm przez budowę serwisu na domenie .pl próbuje zaistnieć za granicą, jednak te domeny w warunkach rynku globalnego całkowicie się nie sprawdzają. Kupując domenę na rynku wtórnym, często możemy uzyskać wartości dodatkowe, takie jak: wysoki pagerank domeny, długość użytkowania lub odwiedziny domeny, co ma znaczenie dla wyszukiwarek.


Przy szukaniu nazwy domeny dla firmy czy produktu, zwłaszcza jeżeli dopiero rozpoczynamy działalność w internecie, warto dogłębnie poznać rynek lub skorzystać z wiedzy fachowców. Wiele osób kupuje domeny na własną rękę, działając intuicyjnie i bez rozeznania. Rynek domen internetowych jest jednak rynkiem spenetrowanym i opłaca się zasięgnąć rady profesjonalisty, gdyż błędy są bardzo kosztowne.

niedziela, 30 marca 2008

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie jest procesem sztucznego podnoszenia twojej pozycji w wyszukiwarkach. Teoria nie jest nam potrzebna, więc od razu przejdziemy do praktyki.


BUDOWA STRONY

Przy budowaniu strony zrezygnuj z tworzenia fleshowego menu, oraz ramek. Fakt, że ten sposób ułatwi ci modernizowanie strony, ale skutecznie zaniży twoją pozycję w wyszukiwarkach. Innym często spotykanym błędem jest wykorzystywanie tabel do pozycjonowania elementów na stronie. Skorzystaj z divów.


SŁOWA KLUCZOWE

Słowa kluczowe umieszczane w znaczniku meta nie są już tak ważne, jak kiedyś. Nie mniej dla starszych pajączków są nadal bardzo ważne. Po drugie twoja strona może nie zostać nawet dodana do katalogu, jeżeli nie ma zdefiniowanych słów kluczowych. Słowa kluczowe powinny występować także w tytule strojny (title). Pajączek google stawia twoją stronę nieco wyżej, niż gdybyś umieścił te słowa kluczowe w treści strony. Ważna jest także kolejność ułożenia słów. Pierwsze słowa użyte w znaczniku title są ważniejsze dla pajączka. Najważniejsze jednak jest umieszczenie słów kluczowych w treści strony. Staraj się pisać je kursywą, pogrubić, podkreślić, itp. Także jeżeli wstawiasz grafikę, powinieneś dodać jej opis w którym znajdą się słowa kluczowe (za pomocą alt). Pamiętaj jednak, że optymalna ilość słów kluczowych w tekście to 7%. Pamiętaj także, że najlepszym rozwiązaniem jest, jeżeli w adresie twojej strony pojawia się słowo kluczowe.

PAGE RANK

Obliczanie PR należy do najściślej chronionych tajemnic google. Wiadomo natomiast, że PR zależy od ilości odnośników na danej stronie. Jeżeli wymieniasz się linkami, wybierz strony w których PR wynosi minimum 3 i ilość linków na stronie jest mała.

Pozycjonowanie zależy jeszcze od innych czynników, czyli domeny, ewentualnej subdomeny, ilości stron, od słów kluczowych, itp. Nie ma fizycznej możliwości opisać wszystkich aspektów w krótkim artykule. Tutaj przedstawiłem najważniejsze metody pozycjonowania.

Jak założyć własną firmę

Zanim zaczniesz własną działalność, musisz urządzić sobie spacer po urzędach i złożyć w nich odpowiednie dokumenty. Jako, że biurokrację mamy dość przerośniętą, zwykle niezupełnie wiadomo od czego zacząć, co gdzie składać i w jakich terminach. Ten przewodnik Ci w tym pomoże.

Krok Pierwszy
Rejestracja firmy w Urzędzie Miasta

Osoby fizyczne oraz wspólnicy spółek cywilnych muszą zacząć od złożenia zgłoszenia o wpis do ewidencji

działalności gospodarczej. Zawierać ono musi:
- imię i nazwisko przedsiębiorcy
- nazwę firmy (nieobowiązkowo)
- nr ewidencyjny PESEL przedsiębiorcy
- adres zamieszkania przedsiębiorcy
- adres siedziby firmy
- rodzaj działalności określony zgodnie z symbolami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)
- miejsce/a wykonywania działalności
- datę rozpoczęcia działalności

Przy zgłoszeniu działalności gospodarczej należy przedstawić dokument tożsamości. Opłata za zgłoszenie do ewidencji działalności gospodarczej wynosi 100 zł. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, zgłoszenia do ewidencji dokonuje każdy ze wspólników z osobna - każdy też wnosi osobno opłatę. W tym przypadku, "Przedsiębiorcą" jest każdy ze wspólników spółki cywilnej z osobna - a nie spółka jako taka.

Organ ewidencyjny wydaje zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej w ciągu maksymalnie 14 dni od złożenia wniosku, ale sprawy nie wymagające prowadzenia postępowania wyjaśniającego są załatwiane w dniu dokonania zgłoszenia.

Krok Drugi
Numer REGON w Urzędzie Statystycznym

W ciągu 14 dni od uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej należy wystąpić do właściwego ze względu na adres zamieszkania urzędu statystycznego o dokonanie wpisu do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej - nadanie numeru statystycznego REGON.

Wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej wypełnia się na formularzu Wniosku RG-1, w którym należy wskazać podstawowy rodzaj planowanej działalności. Działalność ta musi być zgodna z deklaracją dokonaną przy wpisie do ewidencji działalności gospodarczej - zaświadczeniem o dokonaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Do złożenia wniosku, poza wypełnionym formularzem, potrzebujesz:
- kserokopii zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (oryginał dokumentu do wglądu)
- dowodu osobistego

Wydanie REGONu zazwyczaj następuje tego samego lub następnego dnia, ale termin ustawowy to 14 dni - więc w najgorszym wypadku na tyle się należy przygotować. Samo wydanie wniosku jest bezpłatne.

W przypadku spółki cywilnej REGON nadawany jest samej spółce, a nie każdemu ze wspólników z osobna.

Krok Trzeci
Firmowe konto bankowe i pieczątka

Przy zakładaniu działalności gospodarczej na własny rachunek, należy pamiętać o obowiązku posiadania firmowego rachunku bankowego. Obowiązkowe jest nie tylko założenie konta firmowego, ale także powiadomienie odpowiednich organów o wszelkich zmianach dotyczących rachunku bankowego Twojego przedsiębiorstwa w terminie najdalej 14 dni od daty ich powstania.

Wybrać bank możesz dowolnie, zapoznaj się więc wcześniej dokładnie z poszczególnymi ofertami i załóż konto najodpowiedniejsze dla Ciebie.

Pieczątka firmowa jest natomiast niezbędna m.in. przy zakładaniu rachunku bankowego lub wystawianiu dokumentów sprzedaży. Wyrabiając pieczątkę firmową, samodzielnie określa się dane, które się na niej znajdą. Powinna ona jednak zawierać:
- oznaczenie firmy (imię i nazwisko osoby fizycznej oraz nazwę firmy)
- dane teleadresowe siedziby firmy
- numer NIP
- numer REGON

Kosztować Cię to będzie 30-50zł.


Krok Czwarty
Urząd Skarbowy - NIP i wybór formy opodatkowania

Po pierwsze, musisz dokonać rejestracji NIP. W przypadku 1-osobowej działalności gospodarczej Twój NIP stanie się jednocześnie NIPem Twojej firmy - wypełnić odpowiedni formularz jednak musisz i tak, tyle że numer znasz od razu.

Wybrać też musisz formę opodatkowania:
- zasady ogólne
- ryczałt przychodów ewidencjonowanych
- kartę podatkową
- 19% podatek dochodowy
- podatek od towarów i usług (VAT)

O wadach i zaletach każdego z nich być może opowiem później, łatwo jednak znajdziesz potrzebne informacje w Internecie.


Krok piąty: Składki na ubezpieczenie społeczne w ZUS

Potrzebne formularze: ZUS ZFA, ZUS ZPA, ZUS ZUA, ZUS ZZA

Rozpoczynający działalność gospodarczą podlega obowiązkowym ubezpieczeniom:
- emerytalnemu
- rentowemu
- wypadkowemu
- zdrowotnemu
- dodatkowo opłacanie składki na Fundusz Pracy
- dobrowolne ubezpieczenie - ubezpieczenie chorobowe

Jeśli zatrudniasz pracowników, dodatkowo opłacasz:
- składki ZUS dla pracowników
- składki na Fundusz Pracy
- składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Do ZUS musisz się zgłosić w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej (daty rozpoczęcia działalności).

Formularze potrzebne do zgłoszenia firmy w ZUS:
- ZUS ZFA (zgłoszenie płatnika składek - osoby fizycznej) - zgłoszenie firmy
- ZUS ZPA (zgłoszenie płatnika składek - spółki cywilnej)
- ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczenia osoby ubezpieczonej) - dotyczy sytuacji, w której poza prowadzeniem firmy podatnik nie będzie uzyskiwał dochodów w inny sposób; dotyczy również wszystkich pracowników bez względu na to, czy uzyskują dochody w inny sposób, czy nie
- ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego) - dotyczy sytuacji, gdy poza prowadzeniem firmy przedsiębiorca uzyskuje dochody w inny sposób, np. wykonuje pracę, za którą otrzymuje płacę w wysokości minimalnego wynagrodzenia lub wyższą; można je uzyskać w oddziale ZUS.

Kwoty składek na ubezpieczenie społeczne odprowadzanych przez przedsiębiorcę - stanowią procent od dochodów, ale zadeklarowany jako podstawa do obliczenia składki dochód nie może być mniejszy, niż 60% średniego wynagrodzenia krajowego (wg GUS).

Od dnia 24 sierpnia 2005 r. początkujący przedsiębiorcy mają prawo skorzystania z możliwości odprowadzania niższych składek na ubezpieczenie społeczne (ok. 250zł).

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne będą płacić tylko te osoby, które rozpoczęły wykonywanie działalności gospodarczej po dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a więc od 25 sierpnia 2005r i przez ostatnie 5 lat nie prowadziły własnej działalności. Zniżka trwa tylko 2 lata, pozwala jednak na spokojne rozpoczęcie działalności bez zbytnich obciążeń.

UWAGA! Ze zniżki nie skorzystają jednak osoby, które prowadząc firmę wykonywałyby działalność dla byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku założenia firmy lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.


Krok szósty: zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Pracy

Jeśli przedsiębiorca - pracodawca zatrudni pracownika lub pracowników, w ciągu 30 dni od daty zatrudnienia musi powiadomić na piśmie właściwego inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności oraz liczbie pracowników.

Powinien także złożyć pisemną informację o środkach i procedurach przyjętych dla spełnienia wymagań wynikających z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczących danej dziedziny działalności.

Jeśli nie zatrudniasz pracowników - ten punkt już Cię nie dotyczy.





piątek, 21 marca 2008

Reklama

Z reklamy utrzymuje się (lub uzyskuje większą część dochodów) znacząca większość portali i najróżniejszych serwisów internetowych. Te najpopularniejsze mają bajeczne zyski.
Nie ulega wątpliwości, że utrzymywanie się z reklamy jest najtrudniejszą formą działalności interetowej. Z drugiej strony bardzo często dochody są największe.
Cały problem w tym, aby trafić w gusta internautów i doprowadzić do tego (nie ważne w jaki sposób), aby nasz serwis www czy e-zin był najpopularniejszy.
Tak jak w przypadku sprzedaży własnego produktu należy zainteresować konkretną grupę ludzi - trzeba stworzyć serwis tematyczny. Serwisy "dla wszystkich" prawie nigdy nie są dochodowe (z wyjątkiem kilku największych - olbrzymie pieniądze na starcie)!

Sprawa wyboru tematu jest prostsza niż by się mogło wydawać:

PISZ O TYM, CO CIĘ INTERESUJE!

Nie musisz być ekspertem, to przyjdzie z czasem, na początek pisz o tym, co już wiesz, a co może być dla innych pomocne.

Pozostaje wybrać pomiędzy serwisem www i e-zinem (newsletterem). Proponowałbym e-zina, dlatego że:

  • Twoi subskrybenci są zainteresowani całą zawartością każdego numeru (odwiedzający serwis www najczęściej skupią się tylko na jakiejś jego części, nie interesując się resztą), a co za tym idzie - czytają go od początku do końca.
  • Będziesz mógł zażądać więcej za reklamę i będziesz miał więcej chętnych reklamodawców, ponieważ reklama w specjalistycznej publikacji o stałym gronie czytelników jest bardziej efektywna (patrz punkt wcześniejszy)
  • Koszty utrzymania e-zina (newslettera) nie są duże.

czwartek, 20 marca 2008

Jak zachęcić klienta do kupna ?

Prawdziwym wyzwaniem, przed jakim staje copywriter jest przekonanie klienta do zakupu. To nie problem napisać ofertę. Sztuką jest napisać ofertę, która sprzedaje.
Jedną z głównych przyczyn braku skuteczności ofert i reklam jest brak wiarygodności.
Współcześni klienci po prostu z założenia nie wierzą reklamom. Czytali już tyle niesamowitych obietnic, widzieli mnóstwo fantastycznych reklam, obiecujących złote góry i wiedzą, że trzeba być w stosunku do nich bardzo ostrożnym.
Aby przekonać sceptycznego klienta, musisz dać mu konkretny i wyraźny powód do zakupu oraz udowodnić, że spełnisz swoje obietnice. I to jest sekret skutecznej sprzedaży. Prosta, wręcz banalna zasada, jednak rzadko kiedy jest ona efektywnie stosowana.
Największym błędem, jaki można popełnić, przy pisaniu oferty sprzedażowej w Internecie, jest skupienie uwagi na wyliczaniu kolejnych, fantastycznych korzyści, zamiast na przekonaniu do nich klienta.
Taktyka ta używana jest przez często akwizytorów. Liczą oni na to, że jeśli zasypią klienta wspaniałymi obietnicami i wizjami nieziemskiego szczęścia, to słuchacz w końcu ‘zmięknie’ i w ten sposób przekonają go do zakupu. Tylko, kiedy ostatnio zdarzyło Ci się kupić coś od takiego akwizytora? Jeśli jesteś podobny do mnie, to szerokim łukiem omijasz tego typu sprzedawców.
Problem w tym, że, kiedy w Internecie klient ‘mięknie’ pod wpływem zalewu akwizytorskich obietnic, to nie kupuje, lecz ucieka ze strony z taką ofertą.
Mało znany sekret skutecznej sprzedaży, opracowany i sprawdzony przez legendarnego Elmera Wheelera, brzmi tak: 10 sekund na telegraficzne przedstawienie korzyści i 3 minuty na dowód. A większość ofert odwraca ten porządek – 3 minuty na korzyści i 10 sekund na dowód. Zamiast więc wciskać klientowi kolejne frazesy, skup się na najważniejszych obietnicach i udowodnij, że je spełnisz.
Nic nie zastąpi mocnych dowodów.
Największą stratą czasu przy tworzeniu ofert, jest wymyślanie kolejnych genialnych korzyści z zakupu produktu, którym i tak nikt nie wierzy.

wtorek, 18 marca 2008

Sprzedaż czyjegoś produktu/usługi Reseller

W "wirtualnym świecie" trochę inaczej wygląda rola resellera (pośrednika). Po pierwsze zawiązanie współpracy z firmami, które zechcą skorzystać z Twoich usług, jest bardzo proste.
Wszystko zawdzięczamy PROGRAMOM PARTNERSKIM (ang. Affiliate Programs). Jest to działalność marketingowa polegająca na tym, że firma chcąca zwiększyć dochody oddaje część zysków pośrednikom (innym internautom), którzy sprowadzą do niej klientów.
Jako członek programu partnerskiego nie interesujesz się problemami dostawy towaru, jego serwisem czy sposobem płatności.
Wszystko co musisz zrobić, to stworzyć stronę, która zachęci innych do kupienia produktu firmy, która założyła program, i umieścić na tej stronie specjalny link.
Link ma zakodowany Twój unikalny login (który otrzymałeś przy rejestracji w programie) i ew. kod produktu. Gdy klient kliknie go, zostaje przeniesiony na oryginalną stronę produktu (stronę właściciela programu). Jeśli dokona zakupu, skrypt zapamięta Ciebie jako pośrednika. Od każdego poleconego zakupu dostajesz procent lub stałą stawkę (wcześnie ustalone). Następnie, po dojściu do pewnej kwoty, pieniądze są wysyłane.
Żeby nie było nieporozumień - stworzenie strony, która "sprzeda" dany produkt jest bardzo trudne i wymaga naprawdę sporo pracy (planowanie i marketing).

Gdzie są pieniądze w intenecie

Sprzedaż własnego produktu czy usługi

Niewątpliwie taka forma działalności e-commerce jest najefektywniejsza - duże dochody. Za to osiągnięcie sukcesu jest bardzo trudne.
Warunkiem SUKCESU są tu: dobry produkt, na który jest popyt, i zbudowanie zaufania klientów.
Popyt jest czynnikiem, nad którym musisz się skupić jeszcze przed wymyślaniem produktu. Musisz znaleźć swoją niszę - lukę w rynku, którą będziesz w stanie wypełnić produktem.


NIE SZUKAJ RYNKU DLA PRODUKTU!! RÓB ODWROTNIE!!

Musisz znaleźć potrzebujących i dać im to, co rozwiąże ich problem.
Skup się na OKREŚLONYCH odbiorcach. Nie sprzedasz mercedesa bezdomnym, ale sprzedasz go np. jubilerom. Im węższa grupa odbiorców, tym łatwiej ich przekonać.
Zaufanie klientów uzyskasz gwarantując im dogodne sposoby zapłacenia za produkt, gwarancję, serwis i poprzez odpowiednie traktowanie każdego klienta.

poniedziałek, 17 marca 2008

Poradniki jak zacząć swój biznes internetowy

Witam wszystkich Internautów na moim skromnym blogu.
Każdy marzy o dużej kasie co nie? i chciałby się dowiedzieć jak można tyle zarabiać .
Tak świetnie się składa , że jestem partnerem portalu Czas na e biznes i pomogę państwu jak
rozpocząć swoją działalność internetową . Bo wiecie wszyscy , że rynek internetowy to potężna maszynka do pieniędzy tylko wystarczy ją uruchomić , ale Jak? I tu jestem od tego mam dla państwa super poradniki które pozwolą wam osiągnąć sukces. Zapewne ciekawi jesteście czy za to coś wezmę? I tu was zaskoczę ja nie wezmę od was nic!!! Poradniki są całkowicie darmowe !!!
Poradniki zawierają informacje jak zwiększać ruch na stronie, jak zachęcić innych internautów na wejście na waszą stronę internetową i wiele innych bardzo pożytecznych informacji.
SUKCES NIGDY NIE BYŁ TAK BLISKO

Zamówienia na ten poradnik przyjmuje na E maila tomkobronko@wp.pl

Pozdrawiam wszystkich

Wojciech :-)

Gdzie nie ma pieniedzy w Sieci.

Załóżmy, że pewna firma płaci 0,5 $ za godzinę oglądania bannerów podczas pobytu na sieci (w rzeczywistości stawki są niższe). Pól dolara. Trzeba więcej pisać? Przecież to TYLKO pół dolara kosztem 1/5 ekranu (przy dużych rozdzielczościach) zajętego śmieciami i ciągłego potwierdzania swojej obecności przy komputerze.

Widziałem ludzi, którzy potrafią włączyć sobie 3 takie programy. Skomentuję to tak: Jeśli ktoś potrafi zmusić się do tego, by 3/5 jego ekranu zajmowały migające bannery tylko po to, żeby zarobić jakieś grosze, to jest to PRZYKRE.

A gdzie obiecany majątek???

Nawet nie chcę myśleć ile trzeba czasu poświęcić, by zarobić jakieś sensowne pieniądze w ten sposób.

Alternatywa

Są jeszcze tzw. systemy pocztowe ze stawką 5 groszy za każdy odebrany list reklamowy, który trzeba potwierdzić klikając na odnośnik. Pozwólcie, że z wrodzonej przyzwoitości nie będę się nad tym rozwodził.

Zmowa milczenia

Wróćmy jeszcze na chwilę do webmasterów tworzących strony o tzw. "zarabianiu przez internet" ;). Pisałem przecież, że przejrzeli na oczy, dlaczego więc okłamują wszystkich innych?

Oni po prostu doszli do tego, co jest oczywiste. Jeśli można już jakoś na wyżej opisanych systemach zarobić, to tylko polecając nowych członków, którzy będą zarabiali dla nich pieniądze (systemy wielopoziomowe). Dlatego tak wiele jest ww. stron. Wszystkie oferują tylko przekierowania do formularza zgłaszającego, które zapisują właściciela strony jako osobę polecającą. Ona ma później procent od profitów zdobytych przez, będę okrutny, frajerów.

Apel

Właściwie to już wszystkie metody NIE zarabiania na sieci...

...o! zapomniałem o jednej chyba najważniejszej rzeczy:

BEZ CIĘŻKIEJ PRACY NIC NIE ZAROBICIE!!

Tego nie da się ominąć, jak już wspomniałem - internet jest takim samym rynkiem jak każdy inny, a co za tym idzie, trzeba dużo albo nawet więcej pracować na SUKCES.

Na zakończenie chciałbym Was poprosić, abyście nie dali się ogłupić, bo możecie na zawsze zrazić się do wszelkich propozycji zarobienia pieniędzy na sieci, a to byłoby największą krzywdą, jaką mógłby Wam ktoś wyrządzić.

Google